Szanowni Państwo!

Przesyłam informację o konferencji, która odbyła się 20.10.2022 r. w Auli Kryształowej SGGW pt. Ekonomia w produkcji pszczelarskiej – wyzwania i ograniczenia.

Już po raz ósmy Fundacja Akademia Pszczelarstwa i Zrównoważonego Rozwoju oraz Instytut Zarządzania SGGW zorganizowali wraz z partnerami ogólnopolski Konkurs na Pszczelarza Roku oraz towarzyszącą konferencję. W tym roku głównym obszarem tematycznym konferencji były zagadnienia ekonomiczne w produkcji pszczelarskiej.  

W konferencji udział wzięli Pszczelarze z całej Polski, naukowcy, przedstawiciele instytucji wspierających sektor pszczelarski m.in. MRiRW, GIJHARS, KOWR, samorządowcy, przedstawiciele banku i innych firm. Konferencja uzyskała patronat JM Rektora SGGW.

Po konferencji odbyła się również Gala Finałowa ogólnopolskiego Konkursu na Pszczelarza Roku. W tym roku była rekordowa liczba zgłoszeń do konkursu. Zgłaszano kandydatów w czterech kategoriach, a mianowicie pszczelarstwo hobbystyczne, pszczelarstw zawodowe, pszczelarza współpracujący z rolnikiem, pszczelarstwo miejskie – zgłaszać mogły związki pszczelarskie i Ośrodki Doradztwa Rolniczego.

Laureatem Grand Prix tegorocznego Konkursu został Andrzej Leszko, Pszczelarz z województwa lubuskiego. Przez Kapitułę Konkursu został także wyróżniony za najlepszy miód akacjowy.

Sławomir Jarka
SGGW